projekt dokončen červen 2019

talentové číslo 059

Martin - 15 let
TANEČNÍ SOUSTŘEDĚNÍ A TANEČNÍ BOTY

Martin Balán je umělec tělem i duší. Od dětství se věnuje herectví a ve čtvrté třídě si zamiloval tanec. Nejdříve street dance, a pak latinu. Trénuje v každou volnou chvilku. A se svou taneční partnerkou dosahuje skvělých výsledků. Navíc zvládá studovat osmileté gymnázium. Martin má dva mladší sourozence a poprosil nás o pomoc s koupí nových tanečních bot a účastí na letním tanečním soustředění. Jako poděkování by rád vystoupil v domově seniorů.

Po přečtení Martinova dopisu Vám možná bude připadat jméno jeho taneční partnerky známé. A máte pravdu. Karolínce Tučkové jsme pomohli v minulém roce. A právě Kája Martina doporučila a podpořila ho v jeho snaze o účast v našem projektu.

A jaký tanec má tento mladý umělec nejraději? „Sambu“, odpovídá. Ve škole ho potom nejvíce baví zeměpis a dějepis. O svém budoucím zaměstnání zatím jasno nemá, a což, má ještě čas. Co ale ví už teď, že tanec doslova a do písmene miluje.

Rád navštěvuje muzikály. A jaký mi doporučil? „Nejvíce mě asi zaujal muzikál Ples upírů v Goja music hall v Praze, kde jsem byl poprvé právě s mojí taneční partnerkou Kájou, mohl bych Vám asi doporučit všechny muzikály, co se odehrávají v tomto divadle, protože jsou skvěle obsazené a jsou to nádherné pěvecké i herecké výkony.“

Martin má další dva sourozence, a proto by mu finanční příspěvek na úhradu tanečního soustředění a koupi nových tanečních bot moc pomohly. Co říkáte, pomůžeme společně tomuto mladému tanečníkovi?

Učíme děti, že není možné jen brát, ale že je správné i dávat nazpět. Každý účastník tedy za naši pomoc něco společnosti navrací. Děti si mohou samy vybrat, jak rozvoj svého talentu zúročí. Martin by rád potěšil starší spoluobčany, a proto by rád vystoupil v domově seniorů. Na druhou stranu by rád k tanci přivedl další děti. Proto ho také láká taneční vystoupení v mateřské školce či na základní škole. Ať už Martin potěší malé či starší, budeme se moc těšit.

MARTINŮV MOTIVAČNÍ DOPIS:

Dobrý den,

jmenuji se Martin Balán, je mi téměř 16 let, chodím na osmileté gymnázium v Trutnově do pátého ročníku. Předtím jsem chodil na ZŠ Komenského v Trutnově. Dříve jsem neměl s žádným sportem zkušenosti. Jako malý jsem chodil plavat, ale ne závodně. Jinak jsem do žádného kroužku nechodil. Ve třetí třídě mě kamarádka pozvala do dramatického kroužku a od té doby navštěvuji dramatické oddělení ZUŠ Trutnov. Ve čtvrté třídě mě další moje kamarádka přesvědčila, abychom zkusili tancování. Navštívili jsme tedy trutnovský taneční klub BDAT pana Waltera Elscheka. Začali jsme dělat street dance a o půl roku později i latinsko-americké tance. Pro nás to zatím bylo jen takové hopsání, ale začalo mě to neskutečně bavit. Po nějaké době kamarádka s tancem skončila a do klubu přišla jiná dívka. Začali jsme tancovat spolu a trénovali jsme víc a víc, až jsme vyjeli na naši první soutěž. Po dvou letech už jsme byli na soutěžích docela úspěšní (2. místo na soutěži v pražské Lucerně) a chyběl nám kousíček do vyšší třídy. Pak se ovšem partnerka rozhádala s naším trenérem, jezdili jsme chvíli do jiného tanečního klubu a nakonec jsme se kvůli neshodám jako pár rozpadli. Hledal jsem novou partnerku a nakonec ji našel. Od předloňského května tancuji s Karolínou Tučkovou. Loni jsme se dostali do vyšší taneční třídy a snažíme se co nejvíce trénovat, abychom se dále posunovali..

Aktuálně se věnuji hlavně latinsko-americkým tancům, potom street dance a herectví. Volný čas rád trávím se svou rodinou na výletech nebo na chalupě. Rád lyžuji a chodím po památkách, do divadla, na výstavy nebo na muzikály.

Vaši pomoc bych potřeboval na letní taneční soustředění a nové taneční boty. O prázdninách rodiče platí i dovolenou, a protože je nás pět (mám dva mladší sourozence), nemohou všechny výdaje jít během roku i o prázdninách jen do mě.

Tancování mě moc baví a naplňuje skoro veškerý můj volný čas, a proto bych se chtěl dále zdokonalovat třeba právě na letním soustředění. Jako poděkování bych rád uspořádal vystoupení třeba v domově seniorů, ve školce nebo na základních školách. Určitě by mě bavilo i děti ve školkách něco z tance naučit, aby se k tanci dostalo více dětí, protože si myslím, že je to krásný sport.

Děkuji.

Martin Balán 

Fotogalerie

  • Martin /vpravo/ se svou taneční partnerkou Karolínkou
  • a Martin a Kája "v akci" na parketu
  • ..ve volném čase