projekt dokončen červen 2018

talentové číslo 052

Alena - 18 let
PŘÍSPĚVEK NA FOTOAPARÁT ZA ÚČELEM VÝZKUMNÉ CESTY

Alena Brabencová je jednoduše neskutečná. Tato mladá dáma z malého městečka Mimoň si přeje v životě něco opravdu dokázat. Sama se již od 13cti let přihlašuje do soutěží, stipendijních programů, univerzitních letních škol, aby na sobě mohla pracovat. Je to úžasný pokorná slečna, která jako jediná Česka dostala nyní možnost v rámci spolupráce Deutsche Bahn a Schwarzkopf Foundation zdarma 30 dní cestovat po celé Evropě. Vydá se na cestu v srpnu, aby navštívila velká i malá města, od německého Berlína, přes italské Bari, až po balkánský Mostar. A poprosila nás o pomoc. Šetří si na foťák, kterým by svou cestu zdokumentovala a potřebovala by s jeho koupí pomoci. Co říkáte, podpoříme Alenu, která má našlápnuto k tomu, aby se stala významnou ženou České republiky?

Alena letos maturuje. Protože miluje jazyky - mimochodem, pokud se jí zeptáte, co dělá ráda ve volném čase, pak Vám odpoví, že se učí, by se ráda věnovala studiu anglistiky a ameristiky či italianistiky nebo starořečtiny. Jednoho dne by ráda uplatnila své znalosti a zkušenosti na akademické půdě, kde by vyučovala, publikovala a věnovala se s kolegy výzkumu literárních témat.

Právě literatura je její velikou láskou. Miluje čtení knih, miluje drama a divadelní představení. Jedno z těch, které ji opravdu zasáhlo, bylo zpracování známé hry Henrika Ibsena Nora – domek pro panenky, jež viděla v Divadle Pod Palmovkou.

Alena hovoří plynně anglicky, dále se učí němčinu, italštinu a také ruštinu. Díky svým znalostem a především nezměrné snaze měla možnost využít stipendijního programu a rok studovala v Anglii. Právě tam si zamilovala angličtinu, která je jí dnes možná bližší, než její rodný jazyk.

Je toho tolik, co tato mladá dáma zažila a dokázala. Popisy zážitků naleznete u fotek. Jedno ocenění za všechny - před odjezdem do Anglie byla oceněna jako devátý nejaktivnější český středoškolák roku 2016. Popisky k fotkám psala Alenka sama.

Cílem její letní cesty je zpracování tématu „Otevřené hranice Evropy“. Ráda by všem mladým lidem ukázala, jaké výhody sebou členství v EU nese a kolik možností pro vzdělávání a osobní růst všechny granty a studijní programy přinášejí.

Alena je opravdu neskutečně talentovaná dáma, která v každé volné chvíli pracuje na svém vzdělání a rozvoji svých znalostí. Alena dělá, co může, ale nyní potřebuje i naši pomoc, aby mohla svou vysněnou cestu zdokumentovat. Co říkáte, podpoříme její talent a pomůžete jí splnit její sen?

Učíme děti, že není možné jen brát, ale že je správné i dávat nazpět. Každý účastník tedy za naši pomoc něco společnosti navrací. Děti si mohou samy vybrat, jak rozvoj svého talentu zúročí. Alena by ráda nalákala další mladé lidi, aby na sobě pracovali a plnili si sny. Třebas i tím, že budou cestovat po Evropské unii. Ráda by proto založila blog, na který bude umisťovat všechny zajímavé zážitky, které na své srpnové cestě prožije, aby tak vznik jakýsi průvodce, co můžeme v zemích EU navštívit a zažít. Už se moc těšíme. 

ALENY MOTIVAČNÍ DOPIS:

Dobrý den,

dovolte mi, abych se představila. Jmenuji se Alena Brabencová, je mi 18 let a studuji poslední ročník Gymnázia Mimoň. V minulosti jsem se již účastnila mnoha zajímavých projektů, například jsem pracovala na projektu v pražském Googlu, který měl varovat studenty před nebezpečím na internetu, studovala rok v Anglii díky stipendijnímu programu Nadace OSF nebo vytvářela projekt zaměřený na osvětu důležitosti duševního zdraví. Mám certifikát z angličtiny úrovně C2 a studovala jsem němčinu, ruštinu a italštinu. Domnívám se, že často reprezentuji Českou republiku a především Liberecký kraj jak ve světě, tak v projektech po celé České republice. Obracím se na Vás tedy s žádostí.

Nedávno mě vybrala německá nadace Schwarzkopf Foundation ve spolupráci s Deutsche Bahn jako jedinou Češku v rámci nabídky svých cestovních grantů a obdržím od nich možnost cestovat v srpnu po Evropě - konkrétně se jedná o měsíční jízdenku Interrail. Jelikož je projekt celoevropský a každý rok se hlásí mnoho lidí, byl omezen kritérii výběru a v rámci přihlášky bylo nutné popsat výzkumný projekt na téma "Otevřené hranice v Evropě", na kterém každý obdarovaný student bude v průběhu cestování pracovat - více informací o cestovních grantech a podmínkách můžete najít na těchto stránkách: https://schwarzkopf-stiftung.de/en/awards/reisestipendien/.

Celý plán mého budoucího výzkumu se odvíjí od mých kořenů. Jelikož jsem z malého města, tak nejsem zvyklá na velkou multikulturalitu nebo progresivní názory a láká mě vidět tyto rozdíly jak v západních zemích Evropy, tak v těch východních - a stejně tak to má i většina mých spolužáků a mladších dětí. V malých českých městech je myslím spoustu mladých lidí, kteří si nejsou plně vědomí možností, které nám Evropská Unie nabízí a v rámci své cesty bych to chtěla změnit a poukázat na to, že život jinde je dost podobný tomu našemu a že se není při cestování čeho bát. Výstup z celého projektu by byla videoreportáž (médium velmi blízké mladé věkové kategorii ve věku 12-20), která by ukazovala ty nejlepší a nejpřínosnější maličkosti, na které jsem díky otevřeným hranicícm v Evropě mohla narazit. To by zvýšilo informovanost studentů menších škol v menších městech a ukázalo, že jsou možnosti, které nám umožní tyto maličkosti poznat. Do videa bych chtěla začlenit i jisté porovnání západního světa a Balkánu, který v mé cestě reprezentuje svět východní. Přesněji řečeno bych chtěla ukázat, že mnoho rozdílů tam vlastně nepanuje a v každém koutu Evropy je něco hezkého. Mám vypracovaný konkrétní plán cesty a přibližný rozpočet, který Vám ráda pošlu k nahlédnutí.

Ráda bych se Vám zeptala, jestli bych jako mladý aktivní mimoňský středoškolák měla nárok na jakýkoliv cestovní příspěvek, který by mi mohl s náklady cesty pomoci. Myslím si, že projekt opravdu má smysl a jsem velmi odhodlaná těch několik týdnů nepromarnit a ukázat celé Evropě, jaké hezké věci vlastně tady máme. Nepocházím ale z bohaté rodiny, maminka je v invalidním důchodu a tak naše podmínky nejsou ideální. Byla bych vděčná za jakékoliv informace - především zda mi může pomoci Nadační fond Cesta talentu. Konkrétní částka, která by mi pomohla zaplatit především fotoaparát nutný k dokumentaci cesty a vytvoření osvětového videa by se pohybovala v rozmezí 5 000 až 20 000 korun.

Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.

S pozdravem,
Alena Brabencová

Fotogalerie

  • Alena a zážitek z evropského projektu City Bound Tenerife financovaného z programu Erasmus+. "Předtím jsem se zúčastnila ještě City Bound projektů v Berlíně a Praze, ale na Tenerife se mi líbilo nejvíce, jelikož jsem tam poznala nejmilejší lidi a s nějakými kamarády jsem ještě v kontaktu. Na těchto mládežnických výměnách jsme poznávali jiné kultury metodou neformálního vzdělávání: hry, diskuze a třeba i divadlo", komentuje zážitek Alena.
  • Projekt What is so hot about climate change? Road to Paris, který se odehrával v Dublinu. "V rámci projektu jsme se seznámili s experty, kteří zkoumali životní prostředí, s dublinskými reportéry a politiky. Dostali jsme šanci dozvědět se od těchto profesionálů více informací o konferenci COP21 (a sami si ji vyzkoušet), která se ten rok odehrávala v Paříži a které se zúčastnilo většina světových států", Alena.
  • a ještě jednou zážitky z Dublinu...
  • "Jednou z nejzajímavějších zkušeností byl program Letní univerzita pořádaná Technickou univerzitou v Liberci. Velká skupina mladých se sešla a každý dostal možnost vyzkoušet si studium jednoho oboru, který univerzita nabízí. Já jsem si vybrala obor "Textilní design" a tři týdny malovala, navrhovala, pracovala se speciálním počítačovým softwarem a potom složila závěrečné zkoušky. Po několika týdnech byly naše návrhy dodělány a přivezeny z tkalcoven a univerzita uspořádala výstavu přímo v Liberci", Alena.
  • "Již dlouho dobrovolničím v místním ekocentru, kde pomáhám s různými výtvarnými dílničkami, pečením a na veřejných akcích pomáhám, kde je třeba. Moc mě to baví, jelikož děti mám ráda a ráda s nimi trávím čas, ještě jim můžu dělat radost a odnesou si něco hezkého domů! Na fotce můžete vidět celý náš pohádkový tým :)", komentuje fotku Alča.
  • Alena v akci během svých dobrovolnických dnů v ekocentru...
  • "Před mým pobytem v  Anglii jsem aktivně dobrovolničila pro organizaci AFS, která vysílá české studenty do zahraničí a naopak se stará o zahraniční studenty, aby jejich pobyt byl co nejpříjemnější a nejpřínosnější. Když jsem se po roce z Anglie vrátila, tak jsem byla tři měsíce kontaktní osoba, ale teď se hlavně soustředím na maturitu", Alena
  • "Po obdržení stipendia mě kontaktovaly místní noviny, které mě požádaly o rozhovor a já ráda souhlasila! Byla jsem v tom okamžiku docela pyšná, protože jsem dostala možnost inspirovat někoho mladšího a ukázat lidem, že člověk může dělat věci mimo školu", vzpomíná Alena.
  • "Před odjezdem do Anglie jsem byla oceněna jako devátý nejaktivnější český středoškolák roku 2016", Alena. Nu, co dodat... :-)