projekt dokončen srpen 2016

talentové číslo 016

Patrik - 14 let
VĚDECKÁ EXKURSE V CERNu

Patrik Zavoral je neobyčejný kluk. Hraje na tři hudební nástroje, dosahuje skvělých studijních výsledků, začal se učit latinu, ale jeho největší vášní je fyzika. Fyzika je jeho život a přeje si jí věnovat i v budoucnu. Mezi jeho idoly patří Stephen Hawking, Richard P. Feynman, Peter Higgs, Edward Witten a technicky vzato i hlavní hrdina legendárního seriálu The Big Bang Theory, Sheldon Cooper, se kterým, jak sám Patrik říká, se jaksi ztotožnil.

A nezbývá než souhlasit. Když se však s Patrikem setkáte, ohromí Vás jeho intelekt a potěší milá povaha. Tenhle kluk má našlápnuto k tomu, aby svět fyziky obohatil o nové myšlenky. „Dubito, ergo cogito, cogito, ergo sum.“ Aneb „Pochybuji, tedy myslím, myslím, a tedy jsem.“ (René Descartes). Jeden z oblíbených Patrikových citátů. A zvláště se ztotožňuje s citátem svého seriálového vzoru. „Věda nevyžaduje nic jiného, než úplné odevzdání našich životů.“ Sheldon Cooper, PhD., TBBT

Relax jeho mysli přináší Star Trek, Star Wars, Hobbit, Avengers a další fantasy a komixy. A když si ušetří z kapesného, kupuje si repliky z filmů, jako např. masku Kylo Rena či odznaky ze Star Treku. Spolužáci mu dali přezdívku, Woogle  výstižné spojení Wikipedie a Google. A když ho ironicky osloví Sheldone, ani netuší, že mu vlastně dělají radost.

Patrik to nemá ve škole jednoduché, je jinde než ostatní děti. Dar, který dostal, je třeba podpořit. A pomoc potřebuje nejen Patrikova mysl, ale i jeho rodina. Patrikovým obrovským snem je návštěva CERNu ve Švýcarku, kde se nachází Velký hadronový urychlovač. Toto místo je jakousi Mekkou všech fyziků. A návštěva tohoto místa bude Patrika motivovat v dalších poznání a rozšíří jeho znalosti. Co říkáte, podpoříme tento jedinečný talent?

Přání: vědecká exkurse do CERNu

Učíme děti, že není možné jen brát, ale že je správné i dávat nazpět. Každý účastník tedy za naši pomoc něco společnosti navrací. Děti si mohou samy vybrat, jak rozvoj svého talentu zúročí. Patrik by rád pro své spolužáky, ale i všechny fanoušky fyziky, připravil prezentaci, ve které by vycházel z doposud získaných znalostí i z těch, které se v CERNu dozví a seznámil tak veřejnost s funkcí LHC, neboli Velkým hadronovým urychlovačem, a CERNem samotným.

PATRIKŮV MOTIVAČNÍ DOPIS:

Motivační dopis

Pro někoho je fyzika jen školní předmět, pro někoho je koníčkem a pro jiného dokonce vášní (R. P. Feynman). A to je můj případ… Jmenuji se Patrik Zavoral a je mi 14 let.

Zaujala mě fyzika a matematika. Na vysokou bych chtěl jít studovat teoretickou fyziku, ať už v ČR nebo v zahraničí. Učení mi jde a to hlavní je, že mě baví. To mi dovoluje do sebe každodenně dostávat co nejvíce informací, od vzdělávání přes internet, přes vysokoškolskou matematiku z knihovny, až po Feynmanovy přednášky z fyziky. Každopádně mi jdou i ostatní obory… Hraji na tři hudební nástroje (klavír, akordeon a saxofon). Dále se učím latinu, umím základy ASCII, C++, Python a HTML, tedy základních jazyků kybernetiky, v matematice zvládám diferenciální a integrální počet a mimo jiné umím zpaměti π na 1000 desetinných míst.

Mým snem je jet do Ženevy ve Švýcarsku a tam navštívit a prohlédnout si středisko Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) spolu s velkým hadronovým urychlovačem LHC.

Pokud bych našel nějakého sponzora, rád bych peníze využil k realizaci mého velkého snu.

Pro spolužáky bych pak mohl připravit prezentaci, ve které bych je seznámil s funkcí LHC a CERNem samotným.

Předem děkuji za přečtení a případný zájem.

V Liberci 14. května 2016                                                                                             Patrik Zavoral

 

 

Fotogalerie

  • Patrik si nad postelí vytvořil nástěnku. Každé ráno, hned po probuzení, tak vstává motivován výkony svých největších idolů, slavných fyziků
  • Odpolední chvilka... fyziky
  • Pravidelně se účastní matematických i fyzikálních olympiád. V těch fyzikálních má úžasné výsledky a dokonce se mu v podařilo vyhrát notebook
  • Patrik hraje na tři hudební nástroje. Na tahací harmoniku se naučil jako malý kluk
  • Patrik a jeho "umění", aneb Ludolfovo číslo na 1.360 míst z hlavy :-)