projekt dokončen březen 2022

talentové číslo 072

Nikola - 12 let
BEZPEČNOSTNÍ VESTA NA JÍZDU NA KONI

Nikolu Hlavanou si možná někteří pamatujete. Toto mladou talentovanou jezdkyni jsme podpořili v srpnu 2018 díky naší pomoci (příspěvek na startovné na závodech) a samozřejmě své píli a práci se dnes Nikolka může pyšnit úžasnými výsledky. Nyní však začíná trénovat obtížnější skoky a ty s sebou nesou také riziko nebezpečného pádu. Proto nás Nikolka poprosila o pomoc a přála by si bezpečnostní nafukovací vestu.

Nikola u koní vyrostla. Jezdí doslova od miminka, s maminkou tráví ve stájích veškerý volný čas a práce a píle, kterou každodenně do jízdy, ale i péče o koně věnuje, přinášejí své výsledky. Nyní jezdí nejen na poníkovi, ale také na „velkém“ koni a věnuje se parkurovému skákání i všestrannosti. A o čem sní? O Mistrovství Evropy, tak jí držme palce.

Nikola je ve svých necelých 13cti letech Mistryní ČR a umisťuje se na medailových pozicích nejen v kategorii pony, ale i velkých koní. 

Ale, vyšší kategorie, náročnější skoky, to vše s sebou přináší také větší nebezpečí. Podzim Nikče přinesl ošklivý pád, transport záchrannou službou a otřes mozku a 7 stehů v obličeji.

Legrace stranou, svým talentem, ale i věkem, se nyní dostává do „velkého“ světa a je třeba pamatovat na bezpečí.

Tato mladá dáma dělá, co může, aby rozvíjela svůj talent. Za poslední 4 roky se neskutečně posunula. Nyní však potřebuje naši pomoc – přeje si bezpečnostní nafukovací vestu. Podpoříte Nikču společně s námi?  

Učíme děti, že není možné jen brát, ale že je správné i dávat nazpět. Každý účastník tedy za naši pomoc něco společnosti navrací. Děti si mohou samy vybrat, jak rozvoj svého talentu zúročí. Nikola by ráda pozvala několik dětí, které by měly zájem se přijet podívat na některý ze závodů. Ukázala by jim, jak to na závodech funguje, kde má ustájené koně, jak se bezpečně pohybovat po závodišti, měly by možnost vidět, jak samotné závody probíhají. Super nápad, už se těšíme!

NIKOLY MOTIVAČNÍ DOPIS:

Jmenuji se Nikola Hlavatá, v březnu mi bude 13 let, bydlím v Meziměstí u Broumova, kde navštěvuji základní školu ZŠ Meziměstí. Od svých čtyř let se věnuji jízdě na koni. Pravidelně dojíždím do jezdecké stáje Slavíkov u Náchoda, kde se učím jízdě na koni. Moc mě tento sport baví, učím se jak s koňmi správně pracovat, porozumět jim, nalézt společnou cestu, abychom dosáhly co nejlepších výkonů a aby ta práce zároveň bavila i moje koně. 

Vlastním jednoho poníka, kobylku jménem Šejba, kterou mi mamka koupila jako malé hříbě. Pomohla mi s obsednutím a postupně jsme spolu začaly pracovat, vše se učit od samého začátku. Šejba je velice talentovaný poník, který mi dělá velkou radost a pomáhá mi dosáhnout velmi dobrých výkonů. Mám to štěstí, že jsem měla od mala k dispozici více poníků, kteří mi pomohli od mých prvních začátků a hodně mě toho naučili. Od osmi let, kdy jezdec může získat licenci na poníka, jsem začala závodit na úrovni MČR v parkurovém skákání. V deseti letech jsem přidala disciplínu všestrannost, v jedenácti letech jsem složila zkoušky základního výcviku jezdce na velkého koně. 

Momentálně jezdím tři poníky a dva velké koně. Mezi mé úspěchy patří každoroční účast na MČR pony v parkurovém skákání, účast na MČR všestrannosti pony - kde jsem v roce 2020 získala titul mistryně republiky v kategorii 10-13 let, a zároveň i vítězství MČR družstev. V roce 2021 jsem v MČR všestrannosti získala druhé místo v kategorii pony a čtvrté místo v kategorii děti na velkých koních. Začala jsem závodit i v zahraničí a v budoucnu plánujeme účast na Mistrovství Evropy.

Moc si toho vážím, co pro mě moji koně dokázali, jsem vděčná za pomoc mé mamce a mému trenérovi, bez kterých bych to sama nikdy nedokázala.

Jelikož mě tento sport moc baví, ráda bych v něm pokračovala a posouvala se dál. S přibývajícím věkem, ale stoupá obtížnost skoků a vím, že musím více dbát na svou bezpečnost. Nosím samozřejmě povinné vybavení, jako je bezpečnostní helma a vesta. Ráda bych se ale více chránila a pro svou bezpečnost bych si ráda koupila nafukovací bezpečností vestu. Ta se připíná k sedlu a v případě pádu se nafoukne a zaručí mi tak větší bezpečnost. 

Proto bych ráda touto cestou požádala o pomoc se zakoupením této nafukovací vesty, abych mohla dále závodit a cítila se bezpečněji. 

Letos na podzim jsem měla při kvalifikačním závodu ošklivý pád, kdy jsem spadla společně i s mým koněm a záchranná služba mě odvezla do nemocnice s otřesem mozku a zraněním v obličeji, které si vyžádalo 7 stehů. V tuto chvíli jsem si uvědomila, že je nutné abych na příští sezónu lépe chránila a zakoupila si tuto vestu, která mě při případných pádech dokáže lépe ochránit.

A moje zpětná vazba? Ráda bych pozvala několik dětí, které by měly zájem se přijet podívat na některý ze závodů. Ukázala bych jim, jak to na závodech funguje, kde máme ustájené koně, jak se bezpečně pohybovat po závodišti, měly by možnost vidět, jak samotné závody probíhají. 

Děkuji. S pozdravem Nikola Hlavatá.

 

Fotogalerie