projekt dokončen prosinec 2022

talentové číslo 076

Lukáš - 16 let
PŘÍSPĚVEK NA VĚDĚCKÝ KURZ

Lukáše Wenkeho již z Cesty talentu znáte. Lukyho jsme podpořili v rozvoji jeho talentu v lednu roku 2019. A protože uspořádal parádní zpětnou vazbu, dostál všem svým závazkům, svůj talent posouvá stále dál a jeho přístup ke vzdělání a touha se rozvíjet je nesmírně inspirující, rozhodli jsme se podpořit Lukáše znovu.

Lukáš je nyní studentem prvního ročníku gymnázia. Zájem o přírodní vědy se rozhodl přetavit ve své budoucí povolání. A na rozvoji svého snu, studovat jednoho dne biologii a chemii, potažmo biochemii, pracuje každý den. Díky CTM (Centru pro talentovanou mláděž) se přihlásil na velice náročný, ale nesmírně obohacující online kurz Biology Honors. A právě s prosbou o podpoře v úhradě tohoto jedinečného kurzu se na nás Lukáš s rodinou obrátili.

Lukáš každý den přijde po náročné výuce na gymnáziu domů, a po jedné škole usedá u počítače ke škole druhé. Biology Honors, jež odstartovalo v počátku listopadu, totiž neprobíhá každý týden, ale každý den. Úkoly, zadaní k vypracování experimentu, výuka, eseje. Každý úkol má daný deadline a po jeho vypršení se k němu není možné vrátit. Proto má Luky pevně daný harmonogram, který bez výjimky dodržuje. Má úžasnou maminku, pedagožku, se kterou některá zadání a experimenty konzultuje. A s tatínkem zase někdy jazykovou korekturu esejí v angličtině. Když to všechno poslouchám, žasnu, kolik toho dokáže šestnáctiletý kluk. Jak ambiciózní je, jak pracovitý, toužící po nových znalostech, a přesto nesmírně milý a otevřený.

Není to jen o škole a vzdělávání. Luky se roky věnuje atletice. K oblíbenému vrhu koulí, o kterém jsme si povídali již při našem prvním setkání před třemi roky, se také zaměřuje na sprinty. A vysnění rekord ve vrhu koulí? 11 metrů, tak držíme palce, Luky, ať máš brzy nový „osobák“. 

A když se najde volný čas? Není ho mnoho, není vlastně skoro žádný. Luky je stále v pohybu, škola, kurz, atletika… Ale když už, rád čte. Dříve četl encyklopedie, ale už je není kam dávat. Navrhuji elektronickou čtečku. „To ne, papír je papír. Já mám prostě rád ty knihy“, odpovídá mile Luky. Nyní se tedy rád začte do časopisu Téma, kde nalézá mnoho zajímavých článků i z pole biologie, medicíny a vědy. A také rád sleduje televizní vědomostní soutěže a zkouší své znalosti.

Budoucnost? Studium biologie, chemie či biochemie. A vědecká práce v laboratoři, nad experimenty a vývojem. 

Lukáš za podpory své báječné rodiny dělá maximum, aby svůj talent rozvíjel. Jeho touha po vzdělání a nadšení pro vědu je fascinující. Nyní má možnost extrémně posunout nejen své biologické vědomosti, ale i ty jazykové. Avšak finanční úhrada tohoto odborného vzdělávacího kurzu vyučovaného v anglickém jazyce je nesmírně nákladná. Proto nás Lukáš a jeho rodina poprosili o pomoc. Přidáte se k nám a podpoříte tohoto mladého talentovaného vědce? 

První pomoc Lukášovi naleznete zde:

http://www.cestatalentu.cz/cz/projekty/lukas-12-let-prispevek-na-stavebnici-programovatelnou-v-robota

Splněný sen zde:

http://www.cestatalentu.cz/cz/zpravy/splneny-sen-pro-talentovaneho-technika-lukase

Lukášova reakce na první pomoc, cit.:

„Vaše předchozí podpora nastartovala můj zájem o techniku a přírodní vědy. Musel jsem sám studovat návody, jak sestavit robota a programovat je, aby dělaly přesně to, co chci. Nakonec jsem dokázal sestavit robota dle vlastní fantazie.

Přednášel jsem o robotice před žáky 10-12 let. Potěšil mě jejich zájem o programování a řada z nich na druhém stupni pokračovala v programování v rámci kroužku robotiky. Všechny zkušenosti, které jsem získal díky Vaší finanční podpoře, mě posunuly obrovský skokem kupředu a za to jsem Vám velmi vděčný.

Zdraví

Lukáš Wenke“

Lukášova zpětná vazba:

http://www.cestatalentu.cz/cz/zpravy/roboticka-zpetna-vazba-talentovanih...

Učíme děti, že není možné jen brát, ale že je správné i dávat nazpět. Každý účastník tedy za naši pomoc něco společnosti navrací. Děti si mohou samy vybrat, jak rozvoj svého talentu zúročí. Lukáš by rád uspořádal přednášku v hodině biologie pro svoje spolužáky na gymnáziu. Přiblížil jim jedinečný kurz, který díky naší pomoci navštěvuje a nasdílel své nově nabité znalosti a dovednosti. Prima nápad a moc se těšíme. 

LUKÁŠŮV MOTIVAČNÍ DOPIS:

V Trutnově dne 10.10. 2022

Dobrý den,

jmenuji se Lukáš Wenke a je mi 16 let. Pocházím z Trutnova, ale docházím do 1. ročníku Gymnázia Dvůr Králové nad Labem. Velmi mě fascinují přírodní vědy, o které se zajímám už od dětství. Pravidelně se už od 5. třídy základní školy účastním Biologické olympiády. V loňském roce se mi dokonce podařilo probojovat až do krajského kola, kde jsem obsadil 3. místo a mohl se tedy zúčastnit letního odborného soustředění Běstvinka. Moc rád bych Vás požádal o příspěvek na online kurz Biology Honors, který zprostředkovává CTM (Centrum pro talentovanou mládež). Cena kurzu je 12 940 Kč na dva semestry. Jelikož je celý kurz veden převážně v angličtině, vidím v něm nejen prohloubení znalostí z biologie, ale i výrazné zlepšení řečových dovedností v anglickém jazyce. Oslovuji Vaši nadaci, jelikož již v minulosti jste mě podpořili při koupi robotické stavebnice LEGO Mindstorms, díky níž jsem mohl 2 roky chodit na kroužek robotiky. Tam jsem se naučil základy programování v přidružené aplikaci, kde jsem mohl rozvíjet svoji kreativitu. A společně s mojí mamkou, která učí na základní škole, jsme si pro děti 1. stupně připravili prezentaci o programování a ukázali jsme jim moji stavebnici v praxi. Doufám, že jsme je tím motivovali, aby se dál zajímali o robotiku a docházeli na robotický kroužek na naší škole.

Moc Vám předem děkuji za vyřízení této žádosti.

S pozdravem Lukáš Wenke 

Fotogalerie

  • Selfie time? Jak jinak než při studiu!
  • Luky v milované "laborce"
  • A na atletickém tréninku