projekt dokončen květen 2016

talentové číslo 015

Jakub - 14 let
SINGL KANOE C1

Jakub Suk je sportovec tělem i duší. Sportuje od mala a nejraději má sporty v přírodě. V zimě jezdí na snowboardu nebo na lyžích, aby se udržoval v kondici. Ale ráj nastává v dubnu, kdy začnou tréninky na vodě. Od šesti let se věnuje slalomu a trénuje ve vodáckém oddíle. Žije se svými rodiči a dvěma mladšími sourozenci na úpatí Krkonoš.

Sezóna probíhá až do listopadu a každý víkend jsou závody. Kuba se může pochlubit 16. místem na Mistrovství České republiky v kategorii starších žáků, ve které je od loňského roku. Jednoho dne by se rád prosadil jako instruktor vodáckých sportů a rád by pomáhal a trénoval nové závodníky.

Kubovo nadání, píle a vůle ale nestačí. Nedílnou součástí úspěchů a dobrých výsledků je dobré vybavení. Kuba v tuto chvíli jezdí na oddílových lodích, které jsou ale staré deset a více let a navíc se na nich už podepsat zub času. A proto je těžké závodit s dětmi, které mají nové lodě, mnohem lehčí, z moderních materiálů, jež jezdí lépe. Proto by si moc přál novou loď, singl kanoi C1, které by se, po kajaku, rád začal věnovat. Měl totiž možnost si na ní zkusit zajezdit a učarovala mu. Kuba a jeho rodina potřebují naši pomoc.

Přání: Singl kanoi C1

Hodnota pomoci: 10.648 Kč

Učíme děti, že není možné jen brát, ale že je správné i dávat nazpět. Každý účastník tedy za naši pomoc něco společnosti navrací. Děti si mohou samy vybrat, jak rozvoj svého talentu zúročí. Kuba by rád uspořádal na rybníku nedaleko Mladých Buků malý sportovní camp. Vypůjčil by si z oddílu lodě, které by si zájemci mohli vyzkoušet. Ukázal by, co se na své nové kanoi naučil a pro ty, kterým by se do lodě nechtělo, budou k dispozici k tzv. paddleboardy. Prostě prima sportovní odpoledne pro všechny milovníky vody. Kuba by se o svou loď staral a pečoval o ní, aby ji jednoho dne, až povyroste, mohli používat i jeho kamarádi z oddílu, kteří se dostanou do podobné situace.

JAKUBŮV MOTIVAČNÍ DOPIS:

Jmenuji se Jakub Suk. Je mi třináct let. Bydlím v malebné vesničce Rudník - Javorník na úpatí Krkonoš, s rodiči a svými dvěma mladšími sourozenci. Chodím do 8.třídy ve škole ZŠ Mladé Buky.

Sportuji od mala, nejraději mám sporty v přírodě.V zimě jezdím na snowboardu a na lyžích (když je sníh). V létě si občas s rodiči vyrazíme lozit na skály.

Od svých šesti let jezdím slalom na divoké vodě. Trénuji ve vodáckém oddílu Loko Trutnov, který má dlouhou tradici a výborné výsledky.  Náš oddíl každý rok pořádá závody na naší základně na řece Úpě, Před dvěma lety jsme například pořádali i český pohár žáků.  Na přípravě závodů se vždy podílí celý oddíl i my – kluci závodníci.

Trénují nás střídavě dva trenéři –Jiří Hák na slalom a Aleš Marek na sjezd. Ten byl mimochodem mistrem světa a  přede mnou předal své schopnosti kromě jiných kluků třeba i Matiášovy Zeirisovy, který také jezdí na světové úrovni a vyhrává.

Před dvěma lety jsem začal jezdit i sjezd. Díky tomuto sportu jsem si našel spoustu přátel z mnoha odlehlých částí republiky. Tréninky nám začínají v dubnu a končí v listopadu a závody  bývají  v sezoně každý víkend. Jezdíme trénovat i závodit na řeky po celé republice a jednou do roka jedeme na soustředění do Rakouska na Salzu. Já jezdím Český pohár žáků a MČR ( mistrovství České republiky).  Za svůj zatím největší úspěch považuji 16. místo v MČR v kategorii žáci starší. Za sebou jsem nechal závodníky s mnohem lepším vybavením i lepšími tréninkovými podmínkami, než mám k dispozici já.

Minulý rok jsem se posunul do kategorie starších žáků, ve které se svými prostředky již na soupeře nestačím, protože jezdím na oddílových lodích, které jsou na loděnici již 10 i více let. Za tu dobu se nejen hodně poničily, ale už ani nevyhovují materiálem a celkově jsou ve špatném stavu. Teď jezdím slalom i sjezd na kajaku ( kategorie K1), ale moc rád bych jezdit slalom i na singl-kanoi  (kategorie C1), protože jsem si to minulou sezonu zkusil a zjistil jsem, že jsem v tom dobrý a že mě to baví ještě více než kajak.  Na to bych ale potřeboval singl kanoi C1, kterou nemám, a v oddíle na půjčení taky není.

Za finanční podporu bych moc rád koupil novou loď, kterou bych udržoval v dobrém stavu, aby ji po mě mohli mít i moji mladší kamarádi z oddílu, kteří se třeba za několik let dostanou do stejné situace.

Vodním sportům se určitě chci a budu věnovat i nadále. V budoucnu bych se rád prosadil jako instruktor vodáckých sportů a určitě bych rád pomáhal i jako trenér a předával své zkušenosti novým vodákům a závodníkům.

 

Fotogalerie

  • Kuba při závodech
  • Ve své milované přírodě
  • Úsměv tomuhle sportovci tělem i duší nikdy nechybí
  • Kuba v akci
  • Když zrovna není v létě na vodě, sportuje jinak, ale vždy v přírodě
  • :-)
  • Relax doma :-)