projekt dokončen červen 2015

talentové číslo 007

Honza - 15 let
ASTRONOMICKÝ TÁBOR

Honza Merc si zamiloval astronomii, ke které se dostal jako samouk. Přečetl si několik knih o vesmíru, které ho natolik zaujaly, že se přihlásil na astronomický kroužek a vesmír se stal jeho srdeční záležitostí. Díky tomuto astronomickému kroužku v Úpici si utřídil informace získané z knih a porozuměl jim.

Na astronomii ho fascinuje objevování nových věcí a zvláště potom zkoumání vzniku vesmíru. Doufá a přeje si, že se jednoho dne bude astronomii věnovat naplno, jako vědec. Přál by si studovat radioastronomii.

A jaký je největší sen kluka, který by nejraději celé dny jen pozoroval oblohu? Objevení nové planety! A jak by Honza dodal, po tom přeci touží každý!

Honza měl to štěstí se zúčastnit tzv. pozorovacího víkendu. Nyní by rád své získané zkušenosti a znalosti posunul zase o krok dále a jeho snem je účast na letním astronomickém táboře v Úpici s názvem „Expedice“. Prozatím by se, jako začátečník, rád věnoval meziplanetární hmotě, protože se bude jednat o jeho první účast na této akci. Doufá však, že by se v budoucnu mohl v rámci Expedice zaměřit na obor radioastronomie.

Termín konání: 7. – 23. 8. 2015

Informace o expedici: http://expediceupice.cz/o-expedici/co-potrebujete-vedet/

Učíme děti, že není možné jen brát, ale že je správné i dávat nazpět. Každý účastník tedy za naši pomoc něco společnosti navrací. Děti si mohou samy vybrat, jak rozvoj svého talentu zúročí. Honza by rád přiblížil astronomii dalším dětem. Proto se rozhodl, že vypracuje prezentaci pro své spolužáky, ve které zúročí znalosti, které se naučil na astronomickém táboře. Prezentací potom dětem na přednášce ukáže, jak fascinující a úžasný vesmír a jeho zkoumání může být. Kdo bude mít zájem, Honza mu rád zodpoví otázky a třeba si astronomie získá srdce dalšího mladého objevovatele. My budeme u toho a vše zdokumentujeme. Dárci, kteří se rozhodli splnit Honzův sen, se mohou přijet na přednášku podívat a přesvědčit se, že jejich pomoc má smysl.

HONZŮV MOTIVAČNÍ DOPIS:

V Trutnově dne 21. 4. 2015

Dobrý den,

Jmenuji se Jan Merc, letos v květnu mi bude 15 let. Bydlím v Trutnově.

Třetím rokem navštěvuji Astronomický kroužek v Úpici. Astronomii mám rád, protože mi dává velké možnosti prozkoumat vesmír z mnoha pohledů. Na kroužek v Úpici jsem se přihlásil po přečtení knížek o vesmíru a jako samouk jsem chtěl zjistit více informací a tyto informace také dobře utřídit a porozumět jim. Chtěl bych se o prázdninách (7.8. – 23.8.2015) účastnit na hvězdárně v Úpici táboru nazývaného „Expedice“..

Na této expedici mám možnost zaměřit se na obor astronomie, který mne zajímá a prozkoumat ho do hloubky. V odeslané přihlášce jsem si vybral meziplanetární hmotu a začátečník, a to vzhledem k tomu, že se této akce účastním poprvé. Doufám, že příští rok se v Expedici zúčastním oboru meziplanetární hmota a radioastronomie.

Jak bych mohl pomoci?

Získané informace bych zpracoval do přednášky, kterou bych přednesl žákům stejného věku.

 

Děkuji a s pozdravem

J. Merc

Fotogalerie